Ogólne warunki sprzedaży

A) Ogólne warunki handlowe

§ 1 Postanowienia ogólne

(1) Poniższe warunki sprzedaży mają zastosowanie do wszystkich transakcji sprzedaży, chyba że określimy bardziej szczegółowe warunki dla niektórych transakcji, np. dla zamówień w sklepie internetowym. Nasze warunki sprzedaży mają zastosowanie wyłącznie w przypadku sprzecznych ogólnych warunków. Nie uznajemy żadnych warunków klienta, które są sprzeczne lub odbiegają od naszych warunków sprzedaży, chyba że wyraźnie zgodziliśmy się na ich ważność na piśmie. Nasze Warunki Sprzedaży obowiązują również wtedy, gdy realizujemy dostawę do klienta bez zastrzeżeń, wiedząc, że warunki klienta są sprzeczne z naszymi Warunkami Sprzedaży lub od nich odbiegają.

 2. Wszelkie uzgodnienia dokonane pomiędzy nami a klientem w celu wykonania niniejszej umowy wymagają formy pisemnej. 3.

Nasze warunki sprzedaży mają również zastosowanie do wszystkich przyszłych transakcji z klientem wobec przedsiębiorców w rozumieniu § 14 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB).

 

§ 2 Oferta i zawarcie umowy

(1) Nasza oferta może ulec zmianie, chyba że w potwierdzeniu zamówienia określono inaczej. Jesteśmy związani specjalnie przygotowanymi ofertami przez trzydzieści dni kalendarzowych od daty złożenia oferty. 2.

Jeśli zamówienie zostanie zakwalifikowane jako oferta zgodnie z § 145 BGB (niemieckiego kodeksu cywilnego), możemy je przyjąć w ciągu 14 dni kalendarzowych, wysyłając potwierdzenie zamówienia lub dostarczając zamówione towary. Po upływie tego terminu

ofertę uznaje się za odrzuconą. Jeśli nie wystawimy potwierdzenia zamówienia, nasza faktura zostanie uznana za potwierdzenie.

 3. Zastrzegamy sobie prawa własności i prawa autorskie do ilustracji, rysunków, obliczeń i innych dokumentów. Dotyczy to również dokumentów pisemnych oznaczonych jako "poufne". Jakiekolwiek ujawnienie osobom trzecim wymaga naszej uprzedniej wyraźnej pisemnej zgody. Na żądanie dokumenty zostaną zwrócone bez zatrzymywania kopii.

§ 3 Preise

1.            Sofern sich aus der Auftragsbestätigung nichts anderes ergibt, gelten unsere Preise „ab Werk“, ausschließlich Verpackung; Verpackung und Transport werden gesondert in Rechnung gestellt.

2.            Die gesetzliche Mehrwertsteuer ist nicht in unseren Preisen eingeschlossen; sie wird in gesetzlicher Höhe in der Rechnung gesondert ausgewiesen.

3.            Soweit zwischen Vertragsabschluss und vereinbartem Lieferdatum mehr als sechs Monate liegen, oder wenn die Leistung aus Gründen, die der Besteller zu vertreten hat, erst nach Ablauf der vorgenannten Frist erfolgen kann, gelten unsere zur Zeit der Lieferung oder der Bereitstellung gültigen Preise. Übersteigt die Preiserhöhung die Steigerung des Lebenshaltungskostenindex, so ist der Besteller berechtigt, vom Vertrag zurückzutreten.

 

§ 4 Terminy dostaw

1. rozpoczęcie podanego przez nas terminu dostawy zakłada wyjaśnienie wszystkich kwestii technicznych.

2. Informacje dotyczące terminów dostaw są zasadniczo niewiążące, chyba że konkretny termin dostawy został uzgodniony na piśmie. Ponosimy odpowiedzialność zgodnie z przepisami ustawowymi, o ile podstawowa umowa kupna jest transakcją dostawy w ustalonym terminie w rozumieniu § 286 (2) nr 4 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB) lub § 376 niemieckiego kodeksu handlowego (HGB).

3. Jeśli klient zwleka z odbiorem lub narusza inne obowiązki współpracy, jesteśmy uprawnieni do żądania odszkodowania za poniesione przez nas szkody, w tym wszelkie dodatkowe wydatki. W takim przypadku ryzyko przypadkowej utraty lub przypadkowego pogorszenia przedmiotu sprzedaży również przechodzi na klienta w momencie, w którym klient zwleka z odbiorem.

 

§ 5 Wysyłka i przeniesienie ryzyka

(1) Ryzyko przechodzi na klienta z chwilą wydania rzeczy lub w przypadku zwłoki klienta w odbiorze.

(2) Pakowanie odbywa się zgodnie ze zwyczajową praktyką handlową. Opłata za opakowanie jest naliczana oddzielnie po kosztach i nie podlega zwrotowi. Kupujący jest zobowiązany do pozbycia się opakowania na własny koszt.

 

§ 6 Odpowiedzialność

Wykluczamy naszą odpowiedzialność za nieznaczne zaniedbania obowiązków, o ile nie dotyczy to istotnych obowiązków umownych, szkód wynikających z uszczerbku na życiu, ciele lub zdrowiu, gwarancji lub roszczeń wynikających z ustawy o odpowiedzialności za produkt. To samo dotyczy naruszenia obowiązków przez naszych przedstawicieli prawnych i zastępców.

 

2. W przypadku nieprzestrzegania instrukcji obsługi lub konserwacji oraz zaleceń dotyczących mieszania, dokonywania modyfikacji produktów, wymiany części lub stosowania materiałów eksploatacyjnych, gwarancja wygasa, jeśli klient nie obali odpowiednio uzasadnionego twierdzenia, że to właśnie ta okoliczność była pierwszą przyczyną wady.

3. Odpowiedzialność za normalne zużycie jest wyłączona.

 

§ 7 Ograniczenie

(1) Roszczenia z tytułu wad towarów używanych przedawniają się po upływie roku od dostawy towarów.

(2) Roszczenia, które nie wynikają z wady rzeczy, przedawniają się po upływie roku.

(3) W drodze odstępstwa od ust. 1 i ust. 2 obowiązują ustawowe terminy, jeżeli odpowiedzialność opiera się na zamiarze lub przyjętej gwarancji.

§ 8 Zastrzeżenie własności

(1) Zastrzegamy sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży do momentu otrzymania wszystkich płatności wynikających z umowy dostawy. W przypadku naruszenia umowy przez klienta, w szczególności w przypadku zwłoki w płatności, jesteśmy uprawnieni do odebrania przedmiotu sprzedaży. Odebranie lub zajęcie przez nas przedmiotu sprzedaży dostarczonego z zastrzeżeniem własności stanowi zawsze odstąpienie od umowy. Po odebraniu przedmiotu sprzedaży jesteśmy uprawnieni do jego realizacji; wpływy z realizacji zostaną zaliczone na poczet zobowiązań klienta - pomniejszone o uzasadnione koszty realizacji. 2.

Zamawiający jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia nas na piśmie o każdym zajęciu towarów podlegających zastrzeżeniu własności i innych interwencjach osób trzecich oraz do poinformowania właścicieli zastawów o zastrzeżeniu własności. O ile osoba trzecia nie jest w stanie zwrócić nam kosztów sądowych i pozasądowych powództwa zgodnie z § 771 ZPO (niemieckiego kodeksu postępowania cywilnego), zamawiający ponosi odpowiedzialność za poniesione przez nas szkody.

 

§ 9 Płatność

O ile nie uzgodniono inaczej, nasze faktury będą wymagalne i płatne w ciągu 8 dni od daty wystawienia faktury z 2% rabatem lub w ciągu 30 dni od daty wystawienia faktury netto bez rabatu.

Wyraźnie zastrzegamy sobie prawo do odmowy przyjęcia czeków lub weksli. Akceptacja następuje zawsze wyłącznie na podstawie wykonania umowy. Opłaty z tytułu rabatu lub weksla ponosi klient i są one natychmiast wymagalne.

 3. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do zdolności kredytowej klienta, w szczególności jeśli klient nie honoruje czeku lub zawiesza płatność, jesteśmy uprawnieni do żądania zapłaty całego pozostałego zadłużenia, nawet jeśli przyjęliśmy czeki. Ponadto jesteśmy uprawnieni do żądania zaliczek lub zabezpieczeń.

4. Jeśli klient zaprzestanie dokonywania płatności za towar i/lub jeśli zostanie wszczęte postępowanie upadłościowe w stosunku do jego majątku lub jeśli zostanie złożony wniosek o wszczęcie sądowego lub pozasądowego postępowania układowego, będziemy również uprawnieni do odstąpienia od części umowy, która nie została jeszcze zrealizowana.

5. Jeśli klient zalega z płatnością, jesteśmy uprawnieni do żądania odsetek za zwłokę zgodnie z przepisami ustawowymi. Jeśli będziemy w stanie udowodnić wyższą szkodę spowodowaną zwłoką, będziemy uprawnieni do dochodzenia tego roszczenia.

6. Klient jest uprawniony do potrącenia tylko wtedy, gdy jego roszczenia wzajemne zostały prawnie ustalone, są bezsporne lub zostały przez nas uznane. Ponadto jest on uprawniony do skorzystania z prawa zatrzymania tylko w zakresie, w jakim jego roszczenie wzajemne opiera się na tym samym stosunku umownym.

 

§ 10 Postępowanie arbitrażowe

Nie uczestniczymy w postępowaniach arbitrażowych dla konsumentów zgodnie z ustawą o rozstrzyganiu sporów konsumenckich.

§ 11 Klauzula salwatoryjna

Jeżeli postanowienie niniejszych warunków jest lub stanie się nieważne, nie będzie to miało wpływu na ważność jakichkolwiek innych warunków i umów między klientem a nami.

 

B) Przepisy szczególne dotyczące spółek

W odniesieniu do spółek, oprócz postanowień A), zastosowanie mają następujące postanowienia:

 

§ 1 Gwarancja

(1) Wady dostarczonych towarów, w tym instrukcji obsługi i innych dokumentów, zostaną usunięte przez dostawcę po odpowiednim powiadomieniu dostawcy przez użytkownika. Zostanie to dokonane, według wyboru kupującego, poprzez bezpłatne usunięcie wady lub dostawę zastępczą. W przypadku dostawy zastępczej nabywca jest zobowiązany do

zwrócić wadliwą rzecz. Roszczenia z tytułu wad towarów nowych lub używanych przedawniają się po upływie roku od daty dostawy towarów. 2.

 

Jeśli wada nie może zostać usunięta w rozsądnym terminie lub jeśli dostawa zastępcza zostanie uznana za nieudaną z innych powodów, kupujący może, według własnego uznania, zażądać obniżenia wynagrodzenia (potrącenia) lub odstąpić od umowy. Usunięcie wady uznaje się za bezskuteczne tylko wtedy, gdy dostawca miał wystarczającą możliwość usunięcia wady lub wykonania dostawy zastępczej bez osiągnięcia pożądanego skutku, gdy usunięcie wady lub wykonanie dostawy zastępczej jest niemożliwe, gdy dostawca odmawia ich wykonania lub bezzasadnie je opóźnia, gdy istnieją uzasadnione wątpliwości co do perspektyw powodzenia lub gdy jest to bezzasadne z innych powodów.

 

§ 2 Obowiązek zbadania i zawiadomienia o wadach

W przypadku wzajemnych transakcji handlowych prawa nabywcy z tytułu rękojmi zakładają, że należycie wypełnił on swoje obowiązki w zakresie zbadania towaru i zawiadomienia o wadach zgodnie z §§ 377, 378 niemieckiego kodeksu handlowego (HGB). Reklamacja musi zostać złożona na piśmie.

 

§ 3 Odsprzedaż

Odsprzedaż naszych towarów poniżej ceny zakupu jest dozwolona wyłącznie za naszą wyraźną zgodą.

 

 

§ 4 Odpowiedzialność

Odpowiedzialność za nieprzewidziane szkody jest wykluczona, chyba że dotyczy to umyślnego naruszenia obowiązków, szkód spowodowanych uszkodzeniem życia, ciała lub zdrowia lub gwarancji lub roszczeń wynikających z ustawy o odpowiedzialności za produkt.

 

§ 5 Zastrzeżenie własności

Oprócz postanowień A) § 8 zastosowanie mają następujące postanowienia:

 

a)  Zastrzegamy sobie prawo własności do dostarczonych przedmiotów do czasu zaspokojenia wszystkich roszczeń przysługujących nam wobec klienta z jakiegokolwiek tytułu prawnego.

b)  W drodze odstępstwa od A) § 8, odebranie przedmiotu sprzedaży nie jest uważane za odstąpienie od umowy wobec kupców, chyba że wyraźnie oświadczyliśmy to na piśmie. Niezależnie od przysługującego nam roszczenia o spełnienie świadczenia, jesteśmy uprawnieni do żądania zwrotu rzeczy po upływie terminu wyznaczonego kupującemu na wykonanie zobowiązania, jeżeli kupujący nie wypełnia swojego zobowiązania wobec nas lub nie wypełnia go terminowo i/lub działa w sposób niedopuszczalny w stosunku do rzeczy dostarczonych z zastrzeżeniem własności. Jeśli klient wywiązał się z umowy, musimy zwrócić przedmioty.

c)  Jeśli dostawa została zrealizowana na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez klienta, przedmioty mogą zostać odsprzedane w ramach zwykłej działalności gospodarczej. W takim przypadku jednak klient już teraz ceduje na nas wszelkie roszczenia w wysokości ostatecznej kwoty faktury (łącznie z podatkiem VAT) naszego roszczenia, które przysługują mu z tytułu odsprzedaży wobec jego klientów lub osób trzecich, niezależnie od tego, czy przedmiot sprzedaży został odsprzedany bez przetworzenia czy po przetworzeniu. W przypadku odsprzedaży przedmiotów na kredyt kupujący ze swojej strony zastrzega sobie prawo własności wobec swojego klienta. Kupujący niniejszym przenosi na nas prawa i roszczenia wynikające z tego zastrzeżenia własności wobec swojego klienta.

d)           Wszelkie przetwarzanie lub obróbka towaru zastrzeżonego zostanie przeprowadzona przez klienta dla nas bezpłatnie. W przypadku przetwarzania, łączenia, mieszania lub mieszania towarów zastrzeżonych z innymi przedmiotami nienależącymi do nas, będziemy uprawnieni do wynikającego z tego udziału we współwłasności nowego przedmiotu w stosunku wartości zakupionego przedmiotu (ostateczna kwota faktury, w tym VAT) do innego przetworzonego przedmiotu w momencie przetwarzania, łączenia, mieszania lub mieszania. Jeśli klient nabywa wyłączną własność nowej rzeczy, uznaje się za uzgodnione, że klient przenosi na nas proporcjonalną współwłasność zgodnie z powyższym wyliczeniem i przechowuje rzecz dla nas bezpłatnie. Jeśli towary objęte zastrzeżeniem własności są odsprzedawane wraz z innymi przedmiotami, niezależnie od tego, czy bez przetwarzania, łączenia, mieszania lub mieszania, czy po nich, cesja z góry uzgodniona w punkcie 3 c) ma zastosowanie tylko do kwoty wartości czynnika towarów objętych zastrzeżeniem własności, które zostały odsprzedane wraz z innymi przedmiotami.

e) Jeśli przedmioty objęte zastrzeżeniem własności są zainstalowane jako istotny element w nieruchomości klienta, klient niniejszym przenosi na nas roszczenia wynikające ze sprzedaży nieruchomości lub praw do nieruchomości, w tym wszelkie prawa dodatkowe.

f) Zobowiązujemy się do zwolnienia zabezpieczeń, do których jesteśmy uprawnieni, na żądanie klienta, o ile możliwa do zrealizowania wartość naszych zabezpieczeń przekracza roszczenia, które mają być zabezpieczone, o więcej niż 10%; wybór zabezpieczeń, które mają zostać zwolnione, spoczywa na nas.

 

§ 6 Przeniesienie ryzyka

O ile w potwierdzeniu zamówienia nie określono inaczej, dostawa jest uzgodniona "ex works". 2.

(2) Ryzyko przechodzi na klienta, gdy tylko przesyłka zostanie przekazana osobie wykonującej transport lub opuści nasz zakład w celu wysyłki. Jeśli wysyłka zostanie opóźniona lub nie zostanie zrealizowana z inicjatywy klienta, ryzyko przechodzi na klienta z chwilą powiadomienia o gotowości do wysyłki. 3.

Na żądanie klienta dostawy będą ubezpieczone w jego imieniu i na jego rachunek.

 

§ 7 Prawo właściwe, właściwość miejscowa sądu, miejsce wykonania umowy

(1) Niniejsze warunki i cały stosunek prawny między klientem a nami podlega prawu Republiki Federalnej Niemiec, z wyjątkiem międzynarodowego prawa prywatnego i Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów.

Konwencja Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów.

Miejscem jurysdykcji jest nasza siedziba w Münster. Jesteśmy jednak również uprawnieni do pozwania klienta w sądzie właściwym dla jego siedziby. 3.

(3) O ile w potwierdzeniu zamówienia nie określono inaczej, nasza siedziba znajduje się w Münster.

 

 

 

Stan na dzień: 5/2023