Sustainability

Zrównoważony rozwój w WEICON

Chemia i zrównoważony rozwój –
czy to w ogóle możliwe?

Nasza działająca na arenie międzynarodowej firma rodzinna wytwarza produkty chemiczne od ponad 70 lat. Dzięki naszym klejom i uszczelniaczom, które są stosowane w obszarach produkcji, napraw, konserwacji i serwisowania, utrzymujemy przemysł tego świata w ruchu. Słusznie i nieuchronnie pojawia się jednak pytanie: czy jako firma chemiczna możemy w ogóle działać w sposób zrównoważony?

Nasza odpowiedź brzmi: tak. Każda firma ma dziś obowiązek poważnie zająć się kwestią zrównoważonego rozwoju. I każda firma może podjąć środki w ramach swoich możliwości, aby umożliwić przyszłym pokoleniom godną przyszłość.

Na tej stronie wyjaśniamy, w jaki sposób my w WEICON zajmujemy się tematem zrównoważonego rozwoju. Pokazujemy, jakie duże i małe środki podejmujemy w celu zapewnienia znaczącego dnia dzisiejszego i w jaki sposób inicjujemy nowe rzeczy, aby pomóc w kształtowaniu pełnego nadziei jutra.

ann-katrin-weidling-weicon
„Każda firma, która w dzisiejszych czasach nadal uważa, że nie ma nic wspólnego z kwestią zrównoważonego rozwoju, nie rozumie, o co w tym wszystkim chodzi.“

ANN-KATRIN WEIDLING, DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCA WEICON

Co robimy

CO2-Kreislauf-Kompensieren-Reduzieren-Vermeiden

Unikanie i redukcja emisji CO2

Kompensacja emisji CO2 jest dobra, ale nie wystarczy w walce ze zmianami klimatu! Dlatego też kompensacja jest zawsze w triadzie z działaniami mającymi na celu unikanie i redukcję CO2. Dla nas oznacza to przede wszystkim krytyczne kwestionowanie istniejących procesów i inicjowanie zmian - zarówno dużych, jak i małych.

Brzmi trochę abstrakcyjnie? Oto kilka konkretnych przykładów:


solarenergie-weicon

Odpowiedzialne korzystanie z energii

Aby przyczynić się do transformacji energetycznej, od początku 2022 r. w naszej siedzibie głównej w Münster polegamy wyłącznie na zielonej energii elektrycznej. Ponadto na dużej części naszych budynków zainstalowane są systemy fotowoltaiczne.

Jeśli chodzi o oszczędzanie energii, nawet małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie: na przykład wymieniliśmy wiele świetlówek na diody LED, znacznie skróciliśmy okres oświetlenia zewnętrznego i intensywność różnych świateł wewnętrznych lub zastąpiliśmy stałe oświetlenie w naszym sklepie z narzędziami czujnikami ruchu.

weicon-tools-kartonagen

Karton zamiast plastiku

Opakowania typu blister to już dla nas przeszłość! Od początku 2020 roku nasze narzędzia są pakowane w opakowania zewnętrzne nadające się do recyklingu. Dzięki temu oszczędzamy ponad sześć ton plastiku rocznie.

e-mobilitaet-fahrrad-leasing-weicon

Leasing rowerów i e-mobilność

Co jest głównym źródłem emisji CO2? Zgadza się, codzienne dojazdy do pracy samochodem. Ale dzięki naszej ofercie leasingu rowerów nasi pracownicy mają możliwość dojazdu do pracy bez zanieczyszczeń. Oczywiście koledzy, którzy mieszkają daleko, nadal są zależni od samochodu, ale wiele osób z Münster przyjeżdża do nas rowerem.

Skupiliśmy się również na temacie e-mobilności i obecnie zainstalowaliśmy 15 stacji ładowania elektrycznego w naszej siedzibie głównej. Coraz częściej korzystamy również z napędów elektrycznych w naszej flocie pojazdów w Niemczech.
nachhaltige-abisolierwerkzeuge-weicon

Zrównoważona seria narzędzi

W naszej serii narzędzi Green Line całkowicie zrezygnowaliśmy z konwencjonalnego plastiku. Zamiast tego używamy tak zwanego biopolimeru – bioplastiku.

Narzędzia te składają się w 97% z odnawialnych i naturalnych surowców i są w dużej mierze produkowane bez użycia łatwo dostępnej ropy naftowej.
Podobnie jak wszystkie nasze narzędzia, Green Line jest produkowana w Niemczech.
digitalisierung-arbeitsprozesse-weicon

Cyfryzacja zamiast papierowego bałaganu

W niemieckich biurach codziennie drukuje się średnio 18,7 arkuszy papieru na osobę (źródło: Paperless Working Monitor 2020 – Fellow Digitals). Jednak wiele firm zdało sobie sprawę, że zużycie papieru można znacznie zmniejszyć poprzez cyfryzację procesów. My również podjęliśmy już pewne działania w tym obszarze i na przykład sprawiliśmy, że nasza dokumentacja faktur nie wymaga papieru lub zdigitalizowaliśmy procesy w magazynie i podczas przetwarzania wysyłek.

Pomimo oszczędności, jesteśmy świadomi, że ze względu na rosnący handel online, mamy również zwiększone zapotrzebowanie na pudełka wysyłkowe, których nie da się uniknąć. W przeciwieństwie do grubych teczek papierowych.
regenwasser-sammeln-zisterne

Zbieraj wodę deszczową

Woda jest cenna. Właśnie dlatego zainstalowaliśmy podziemny zbiornik na wodę deszczową do nawadniania obiektów zewnętrznych, który może pomieścić do 30 000 litrów. Oprócz gromadzenia i przechowywania wody, oczywiście staramy się również jak najbardziej ograniczyć jej zużycie, na przykład instalując specjalne perlatory.

nachhaltigkeit-weicon-massnahmen

Liczą się nawet małe kroki

To, co odnosi się do osób prywatnych, ma również zastosowanie do firm: nawet niewielkie zmiany w zachowaniu mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Dla nas obejmuje to również takie rzeczy, jak przejście z baterii na wymienne baterie do klawiatury i myszy, mleko do kawy w dzbankach zamiast plastikowych kapsułek z mlekiem lub przejście na ręczniki papierowe z certyfikatem FSC. Takie małe rzeczy mogą wydawać się trywialne, ale zmniejszają ilość odpadów. Czasami wystarczy przyjrzeć się bliżej, aby niewielkim wysiłkiem dokonać zmian.

spenden-soziale-projekte

Rezygnacja z materiałów reklamowych

Długopisy, breloczki i czekoladki na Boże Narodzenie. Kilka lat temu przestaliśmy obsypywać naszych klientów takimi upominkami promocyjnymi. Nie dlatego, że nie lubimy naszych klientów, ale dlatego, że wierzymy, że możemy być bardziej odpowiedzialni za zasoby naszej planety i że pieniądze, które wydajemy na takie "drobiazgi", można lepiej zainwestować w projekty społeczne.

Działalność Eco Profit

Wiele z naszych małych i dużych działań, ale także wiele naszych pomysłów na przyszłość, przypadkowo rozwinęło się w ramach projektu ekologicznego Eco Profit. Eco Profit to ogólnokrajowy projekt współpracy, w ramach którego firmy są wspierane informacjami i wiedzą fachową w zakresie obniżania kosztów operacyjnych poprzez działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu, a tym samym ochrony zasobów naturalnych i oszczędności CO2. Z powodzeniem uczestniczyliśmy w projekcie w latach 2019/20.


FZ_siegel_kn_unternehmen
CO2-Kreislauf-Kompensieren-Reduzieren-Vermeiden

Zrównoważony rozwój jako całość

Zasada zrównoważonego rozwoju musi być zawsze postrzegana holistycznie. Co to oznacza? Zrównoważony rozwój opiera się na trzech równie ważnych filarach: ekologii, ekonomii i kwestiach społecznych. W oparciu o te filary firmy mogą formułować wytyczne dotyczące zrównoważonego działania. Celem jest zapewnienie i poprawa ekologicznych, ekonomicznych i społecznych wyników społeczeństwa.

Społeczny


Zrównoważony rozwój to znacznie więcej niż realizacja celów środowiskowych. Kwestie społeczne są również jego częścią jako jeden z trzech filarów (obok ekologii i ekonomii). Od 2017 roku wspieramy organizacje non-profit na całym świecie. Wśród nich są stowarzyszenia działające na rzecz środowiska, ludzi i zwierząt. Nasi pracownicy decydują, gdzie trafiają nasze darowizny.
lichtstrahl-uganda-sponsor-weicon

Neutralność klimatyczna


Nasza siedziba w Niemczech jest neutralna dla klimatu – ale co to dokładnie oznacza?

Ogólnie rzecz biorąc, firma jest neutralna dla klimatu, jeśli wszystkie szkodliwe dla klimatu emisje lub wytwarzane gazy cieplarniane są kompensowane przez certyfikowane projekty kompensacyjne.

Uznaliśmy, że dobrowolna kompensacja nieuniknionych emisji jest niezbędna, aby stawić czoła zmianom klimatycznym. Z tego powodu Fokus Zukunft GmbH & Co. KG obliczyła wpływ na klimat naszej siedziby głównej w Niemczech zgodnie ze standardem GHG. Z wyprzedzeniem dostarczyliśmy niezbędne dane firmy do obliczeń. Kupując certyfikaty ochrony klimatu na lata 2022 i 2023, kompensujemy powodowane przez nas emisje gazów cieplarnianych. Za pomocą tych certyfikatów wspieramy projekt hydroenergetyczny w Turcji, który został certyfikowany pod zwierzchnictwem VERRA na podstawie Verified Carbon Standard.

W przyszłości chcielibyśmy przeprowadzać regularne recertyfikacje, aby wywiązać się z naszej odpowiedzialności w perspektywie długoterminowej. Naszym długoterminowym celem jest rejestrowanie naszych emisji CO2 i kompensowanie ich również w naszych oddziałach na całym świecie.

Każdy, kto chce wiedzieć, czym dokładnie jest ślad węglowy, które gazy cieplarniane są uwzględniane w obliczeniach lub co dzieje się z certyfikatami CO2 po zakupie, znajdzie to, czego szuka, w tym szczegółowym wyjaśnieniu.wasserkraftprojekt


Projekt hydroenergetyczny zapewnia przystępną cenowo i czystą energię, tworzy godną pracę i wzrost gospodarczy oraz przyczynia się do ochrony klimatu poprzez rezygnację z paliw kopalnych. Wybraliśmy Turcję jako lokalizację z „powodów osobistych“, ponieważ mamy tu swój oddział.Co przyniesie przyszłość

Zrównoważone działanie nie jest zadaniem do wykonania, które można odhaczyć w pewnym momencie. Zrównoważone działania to raczej ciągły proces.

Wiemy, że nie jesteśmy doskonali i że nadal istnieje wiele dźwigni, które musimy nacisnąć, aby działać w jeszcze bardziej świadomy sposób.

Nie możemy nagle zamienić kleju w watę cukrową, ale stale analizujemy wdrażanie różnych tematów i procesów. Na przykład, obecnie analizujemy dalsze środki w zakresie efektywności energetycznej w istniejących budynkach. Obejmuje to między innymi wykorzystanie nowych technologii w zakresie oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania itp. lub rozbudowę naszych systemów fotowoltaicznych.

Zrównoważony rozwój i zarządzanie środowiskowe są złożone i czasochłonne. Dlatego WEICON ma kolegę, Henninga Voßa, który jako członek naszego zespołu zarządzającego EHSC (Environment + Health + Safety + Compliance), odgrywa wiodącą rolę w tym obszarze.

henning-voss-weicon
„Nawet jako firma chemiczna możemy wiele zrobić w zakresie zrównoważonego rozwoju. Regularnie oceniam z kolegami i zewnętrznymi specjalistami, co jest wykonalne w ramach naszych możliwości.“

HENNING VOß, HEAD OF EHSC MANAGEMENT W WEICON

A-Z zrównoważonego rozwoju

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zrównoważonym rozwoju – ogólnie lub w odniesieniu do WEICON - znajdziesz to, czego szukasz w naszym A-Z zrównoważonego rozwoju. Tutaj wyjaśniamy na przykład, czym jest korporacyjny ślad węglowy lub co oznaczają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Anfangen (Start)

Po prostu zacznij! Czy można zrobić coś złego, jeśli chodzi o ochronę klimatu? Z obawy przed oskarżeniami o greenwashing, niektóre firmy działają jak sparaliżowane i pomimo dobrych intencji, mają tendencję do wstrzymywania się z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ale jeśli nie robisz nic z obawy przed zrobieniem czegoś złego, to zdecydowanie robisz coś złego!Bilanzieren (Bilansowanie)

Nasze zużycie (takie jak zużycie energii lub paliwa) jest przeliczane na ekwiwalent CO2 przy użyciu wskaźników emisji. Liczba ta jest wynikiem bilansu emisji, na którym opiera się nasza strategia ochrony klimatu. Na przykład jedna tona metanu odpowiada 25 tonom ekwiwalentu CO2.


CO2-AequivalentCorporate Carbon Footprint (Korporacyjny ślad węglowy)

Wspólnie z Fokus Zukunft GmbH & Co. KG zmierzyliśmy nasz korporacyjny ślad węglowy w Niemczech w 2022 r. w oparciu o protokół Greenhouse Gas Protocol. Ślad węglowy jest podzielony na zakres 1, 2 i 3. Zakres 1 obejmuje wszystkie emisje generowane we własnym zakresie (na przykład emisje generowane przez spalanie w naszych własnych obiektach). Zakres 2 obejmuje emisje związane z zakupioną energią (na przykład energią elektryczną). Zakres 3 z kolei obejmuje emisje związane z usługami świadczonymi przez strony trzecie i zakupionymi nakładami (na przykład podróże służbowe, zużycie papieru itp.). Staraliśmy się obliczyć nasz ślad węglowy w Niemczech tak kompleksowo, jak to tylko możliwe - emisje z zakresu 3 mogą być jednak uwzględnione tylko częściowo, ponieważ nie wszystkie procesy w całym łańcuchu wartości są nam znane lub możemy mieć na nie wpływ.Chemie (Chemia)

Wiele naszych produktów opiera się na substancjach chemicznych, które nadają im specyficzne właściwości, takie jak wysoka siła klejenia lub szczególnie wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Zwracamy szczególną uwagę na liczne wymogi prawne dotyczące naszych produktów oraz analizujemy i oceniamy je zgodnie z naszymi własnymi surowymi normami - również w odniesieniu do zgodności ze środowiskiem.

Digitalisierung (Cyfryzacja)

Wiele firm zdało sobie sprawę, że cyfryzacja procesów może zmniejszyć zużycie CO2 w wielu miejscach. My również podjęliśmy już szereg działań w zakresie cyfryzacji. Na przykład sprawiliśmy, że nasza dokumentacja faktur lub administracja kadrowa nie wymaga papieru, zdigitalizowaliśmy procesy w magazynie i podczas przetwarzania wysyłek oraz zastąpiliśmy wiele spotkań bezpośrednich spotkaniami online.
Employer Branding

Dobrowolna redukcja emisji i kompensacja nieuniknionych emisji podnosi świadomość naszych pracowników, dostawców i klientów na temat sposobu, w jaki wykorzystujemy zasoby. Pozycjonowanie się jako zrównoważony pracodawca jest integralną częścią naszej strategii employer brandingowej.


CO2-AequivalentFahrrad (Rower)

Nasza oferta wynajmu rowerów daje naszym pracownikom możliwość dotarcia do pracy bez zanieczyszczania środowiska. Oczywiście koledzy, którzy mieszkają daleko, nadal są uzależnieni od samochodu, ale wielu mieszkańców Münster przyjeżdża do nas rowerem - jak przystało na nasze rowerowe miasto.


Ganzheitlich (Holistyczny)

Ci, którzy poważnie podchodzą do walki ze zmianami klimatu, nie polegają wyłącznie na kompensacji CO2 za pomocą certyfikatów klimatycznych. Tylko firmy, które przyjmują holistyczne podejście do triady neutralności klimatycznej - składającej się z unikania, redukcji i kompensacji CO2 - zapewniają coś więcej niż tylko ograniczanie szkód.


CO2-AequivalentHomeoffice (Biuro w domu)

Dzięki pracy z domu wielu naszych pracowników nie musi dojeżdżać do pracy samochodem, co zmniejsza obciążenie dla środowiska i, przy okazji, dla portfela.Internationaler Klimaschutz (Międzynarodowa ochrona klimatu)

Zmiany klimatu mają charakter globalny, więc nie ma znaczenia, gdzie na świecie CO2 jest kompensowany. Protokół z Kioto, który jest wiążący na mocy prawa międzynarodowego, stanowi, że tak zwane projekty ochrony klimatu, które unikają lub magazynują emisje gazów cieplarnianych, powinny mieć miejsce tam, gdzie są najbardziej opłacalne. Wiele projektów jest zatem realizowanych w krajach wschodzących i rozwijających się, gdzie mają one również przyczynić się do poprawy sytuacji gospodarczej, społecznej i ekologicznej.

Junges Team (Młody zespół)

W WEICON pracuje wielu młodych ludzi. Średnia wieku w naszej siedzibie głównej w Niemczech wynosi 37 lat. Nie jest tajemnicą, że zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, zwłaszcza dla młodszych pokoleń, i może również odgrywać rolę w wyborze pracodawcy. Tym bardziej więc firma powinna zająć się tą kwestią.Klimaneutrales Unternehmen (Firma neutralna dla klimatu)

Ogólnie rzecz biorąc, firma jest neutralna dla klimatu, jeśli nieuniknione szkodliwe dla klimatu emisje lub gazy cieplarniane są kompensowane przez certyfikowane projekty offsetowe. Na lata 2022 i 2023 uzyskaliśmy certyfikaty ochrony klimatu dla naszej siedziby głównej w Münster i dlatego możemy nazywać się firmą neutralną dla klimatu" w tej lokalizacji. W przyszłości będziemy przeprowadzać regularne recertyfikacje i kontynuować działania na rzecz ochrony klimatu poprzez redukcję i unikanie emisji CO2.


Kommunikation (Komunikacja)

Czyń dobro i mów o tym. Wiele firm nie ma odwagi otwarcie mówić o swoich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w obawie przed oskarżeniami o greenwashing. Jednak uczciwa i przejrzysta komunikacja może pomóc zainspirować inne firmy i zachęcić je do samodzielnego podjęcia działań.Langfristig (W dłuższej perspektywie)

Nie kupujemy naszej neutralności klimatycznej w celach marketingowych. Poprzez dodatkowe środki redukcji i ograniczania emisji chcemy pokazać, że poważnie podchodzimy do długoterminowego wkładu w ochronę klimatu i godne jutro.

Messen (Targi)

Ograniczyliśmy naszą obecność na targach, oszczędzając w ten sposób sporo lotów, noclegów w hotelach i przejechanych kilometrów. Obecnie ograniczyliśmy nasze krajowe targi do najważniejszych czterech do pięciu.Nachhaltigkeitsziele der Vereinten Nationen (Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych)

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 17 celów zrównoważonego rozwoju. Cele te uwzględniają wszystkie trzy filary zrównoważonego rozwoju (ekologiczny, gospodarczy i społeczny), a także obejmują walkę ze zmianami klimatu.


CO2-Aequivalent

Dzięki naszemu certyfikatowi firmy neutralnej dla klimatu wspieramy projekt offsetowy w Turcji, który obejmuje trzy cele zrównoważonego rozwoju.ÖPNV (transport publiczny)

Pomimo naszej lokalizacji w obszarze przemysłowym, jesteśmy bezpośrednio połączeni z systemem transportu publicznego dzięki pobliskiemu przystankowi autobusowemu. W różnych stowarzyszeniach przemysłowych zawsze prowadzimy kampanię, na przykład na rzecz zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów, aby transport publiczny był jeszcze bardziej atrakcyjny.

People – Planet – Profit (Ludzie – Planeta – Zysk)

Terminy te oznaczają trzy filary zrównoważonego rozwoju (w języku niemieckim nazywane są one społecznym, ekologicznym i ekonomicznym). W oparciu o te trzy równie ważne filary, firmy mogą formułować wytyczne dotyczące zrównoważonego działania. W ten sposób można zapewnić i poprawić ekologiczną, ekonomiczną i społeczną wydajność społeczeństwa.Quality (Jakość)

Przywiązujemy dużą wagę do jakości. Oznacza to, że zwracamy uwagę zarówno na wysokiej jakości składniki, jak i użyteczność naszych produktów. Nie włączamy do naszej oferty nawet produktów, które są szczególnie szkodliwe dla środowiska lub nie oferują żadnej wartości dodanej pod względem technicznym.Reduzieren (Redukcja)

Zmniejszamy nasz wpływ na emisję CO2 w wielu punktach łańcucha wartości. Na tej stronie wyjaśniamy konkretne środki redukcji emisji CO2.

Spenden (Darowizna)

Od 2017 roku wspieramy organizacje non-profit na całym świecie. Wśród nich są stowarzyszenia działające na rzecz środowiska, ludzi i zwierząt. O tym, gdzie trafiają nasze darowizny, decydują nasi pracownicy.Treibstoff (Paliwo)

Nasza flota pojazdów wymaga dużej ilości benzyny i oleju napędowego. Dlatego stopniowo przekształcamy naszą flotę pojazdów w Niemczech w napędy regeneracyjne.

Umverpackungen (Przepakowywanie)

Na początku 2020 roku zakazaliśmy stosowania plastikowych blistrów w naszej ofercie narzędzi. Od tego czasu pakujemy nasze narzędzia WEICON TOOLS w kartonowe pudełka nadające się do recyklingu, oszczędzając w ten sposób około sześciu ton plastiku rocznie.
Czytaj więcej


Unternehmenswerte (Wartości korporacyjne)

Jako firma reprezentujemy pewne wartości, które kierują naszymi codziennymi działaniami. Oprócz szacunku, otwartości, spójności, komunikacji i niezawodności, do naszych wartości korporacyjnych zaliczamy również odpowiedzialność i zrównoważony rozwój. Odpowiedzialne i zrównoważone działanie jest dla nas bardzo ważne, dlatego oprócz dotychczasowych działań nadal koncentrujemy się na zrównoważonym rozwoju.

Vermeiden (Unikanie)

Unikanie emisji CO2 powinno być brane pod uwagę w każdej strategii zrównoważonego rozwoju. Ponieważ nawet jeśli zrównoważyliśmy tonę CO2 w innym miejscu na świecie, nadal jest to tona CO2. Dlatego regularnie kwestionujemy i oceniamy istniejące procesy w naszej firmie, które można zoptymalizować pod kątem zrównoważonego rozwoju.Work-Life-Balance (Równowaga między pracą a życiem prywatnym)

Dla nas zrównoważony rozwój oznacza również świadome zwracanie uwagi na ludzi jako zasób - i tak już jest w naszej firmie. Na przykład zapewniamy naszym pracownikom równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.X-, Y- und Z-Generation (Generacja X, Y i Z)

Kiedy WEICON został założony w 1947 roku, kwestie środowiskowe odgrywały raczej podrzędną rolę w wielu firmach. Nie możemy się z tego wykluczyć. Jednak wraz z nadejściem pokoleń Y i Z, temat zrównoważonego rozwoju staje się coraz ważniejszy - także w WEICON. Jako milenialska, dyrektor zarządzająca Ann-Katrin Weidling reprezentuje czwarte pokolenie naszej rodzinnej firmy. Bardzo ważne jest dla niej, aby WEICON wniósł swój własny wkład w ochronę klimatu.


Ziele (Cele)

Zrównoważone działanie nie jest zadaniem, które można odhaczyć w pewnym momencie, ale ciągłym procesem. Nie przestajemy nieustannie wyznaczać sobie nowych celów, aby w miarę możliwości ograniczać emisję CO2".